W miejscu kopalni odkrywkowej Jóźwin IIB powstanie zbiornik wodny o powierzchni 438 hektarów i pojemności 220 milionów metrów sześciennych. Będzie to największy zbiornik wodny w Wielkopolsce.
Prace nad budową zbiornika rozpoczęły się w 2022 roku. Obecnie trwają prace ziemne, mające na celu wyprofilowanie dna i skarp zbiornika. W 2023 roku planuje się rozpoczęcie napełniania zbiornika wodą.
Zbiornik wodny będzie wykorzystywany do celów rekreacyjnych, rolniczych i energetycznych. Będzie to miejsce do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i kąpieli. Wody zbiornika będą wykorzystywane do nawadniania pól uprawnych w regionie. Zbiornik będzie również wykorzystywany do chłodzenia elektrowni koninowskiej.
Budowa zbiornika wodnego w miejscu kopalni odkrywkowej Jóźwin IIB to jeden z elementów rekultywacji obszarów poeksploatacyjnych w Wielkopolsce Wschodniej.
Odkrywka Jóżwin IIB
Odkrywka Jóźwin IIB została otwarta w 1973 roku. Wydobycie węgla brunatnego na tym terenie zakończyło się w 2022 roku.
Odkrywka Jóźwin IIB była jedną z największych kopalni odkrywkowych w Polsce. Jej powierzchnia wynosiła około 2000 hektarów, a głębokość około 150 metrów. W ciągu 49 lat eksploatacji odkrywki wydobyto około 200 milionów ton węgla brunatnego.
Ostatni transport węgla wyjechał z odkrywki w piątek, 16 czerwca 2023 roku.
Kontrowersje na temat wpływu na jezioro Powidzkie
Utworzenie zbiornika wodnego w miejscu kopalni odkrywkowej Jóźwin IIB będzie miało zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na jezioro powidzkie.
Pozytywny wpływ
- Zbiornik wodny będzie stanowić nowe źródło wody dla jeziora powidzkiego. Wody zbiornika będą wykorzystywane do nawadniania pól uprawnych w regionie, a także do chłodzenia elektrowni koninowskiej.
- Zbiornik wodny będzie sprzyjać rozwojowi turystyki i rekreacji w regionie. Będzie to miejsce do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i kąpieli.
- Zbiornik wodny będzie pełnił funkcję retencyjną, chroniąc region przed powodziami.
Negatywny wpływ
- Zbiornik wodny może wpływać na pogorszenie jakości wody w jeziorze powidzkim. Do jeziora mogą przedostawać się zanieczyszczenia z terenu zbiornika, w tym z pól uprawnych, ścieków komunalnych i przemysłowych.
- Zbiornik wodny może wpływać na zmianę mikroklimatu w regionie.
- Zbiornik wodny może wpływać na zaburzenie ekosystemu jeziora powidzkiego.
Ogólnie rzecz biorąc, wpływ utworzenia zbiornika wodnego w miejscu kopalni odkrywkowej Jóźwin IIB na jezioro powidzkie będzie zależał od wielu czynników, w tym od jakości wody w zbiorniku, od wielkości i kształtu zbiornika, a także od sposobu zarządzania zbiornikiem.