Szlaki Rowerowe Powidzkiego Parku Krajobrazowego funkcjonują już niemal dziesięć lat i cieszą się uznaniem turystów lubiących wycieczki rowerowe. Mieszanka skorzęcińskich lasów z powidzkimi jeziorami jest dobrym miejscem do relaksu na dwóch kółkach.
Turyści rowerowi mogą dotrzeć nad Jezioro Powidzkie, korzystając z systemu szlaków rowerowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego, prowadzących z Trzemeszna, Witkowa, Orchowa i Wilczyna. Szlaki rowerowe gminy Strzałkowo umożliwiają dojazd z rejonu Strzałkowa, a nawet Ciążenia (Nadwarciański Park Krajobrazowy).
Wokół Jeziora Powidzkiego wyznaczono niebieski szlak rowerowy o długości 35,8 km, przebiegający przez Powidz, Przybrodzin, Ostrowo, Anastazewo, Salamonowo, Kanię, Skrzynkę Wielką, Naprusewo, Tomiszewo, Kosewo, Giewartów, Kochowo, Polanowo i Rzymachowo. Na szlaku znajduje się urządzone zadaszone miejsce postojowe oraz tablice z mapami, prezentującymi przebieg trasy. Dla rowerzystów przygotowano również quest „Szlakiem Kompanii Powidzkiej”, którego trasa wiedzie z Powidza, przez Przybrodzin i Ostrowo do Anastazewa.
Szlak żółty – „Dookoła Jeziora Niedzięgiel”
Przebieg szlaku: Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin – Wylatkowo – Powidz – Charbin – Wiekowo – Skorzęcin – Skorzęcin Rybaki – OW Skorzęcin
Długość trasy: 25 km
Stopień trudności: łatwa
Nawierzchnia: asfalt (54%), grunt, szuter
Najwyższe wzniesienia Powidzkiego Parku Krajobrazowego, które pokonujemy na trasie, pozwalają nam podziwiać panoramy największych jezior w Wielkopolsce. Trasę najdogodniej rozpocząć w ośrodku wypoczynkowym w Skorzęcinie lub w Powidzu, co pozwoli zrobić przerwę na półmetku w miejscu z bogatym zapleczem gastronomicznym. Można tu też skorzystać ze strzeżonych kąpielisk. Szlak nie jest trudny, jedynie podjazd w Wiekowie na krótkim odcinku może sprawić trudność. W jego pobliżu usytuowane jest miejsce odpoczynku.
Szlak czerwony – „Trakt Słowikowski”
Przebieg szlaku: Orchowo – Gałczynek – Skubarczewo – Piłka – Kinno – Słowikowo – Rękawczyn – Huby Myślątkowskie – Orchowo
Długość trasy: 26 km
Stopień trudności: łatwy
Nawierzchnia: asfalt (45%), grunt, szuter
Początek biegnie starym traktem do Słowikowa, stąd nazwa. Przed Gałczynkiem malowniczy krajobraz złożony z pagórków, lasów i pól. W Skubarczewie wjeżdżamy na drogę gruntową, która przez Piłkę i Kinno okrąża fragment doliny Małej Noteci z J. Skubarczewskim. Słowikowo, ładna wieś nad niewielkim jeziorem to miejsce gdzie możemy odpocząć. Za Rękawczynem kolejne fragmenty trasy z ciekawie ukształtowanym terenem i ścieżką nad J. Kamienieckim. Nie opisuję zabytów na tej trasie ale posiłkując się mapą łatwo znajdziemy coś interesującego.
Szlak ciemnoniebieski – „Urokliwe Doliny”
Przebieg szlaku: OW Skorzęcin – Skorzęcin Rybaki – Skorzęcin – Stary Gaj – Gaj Żeleźnica – Gaj Brzozówka – Ostrowite Prymasowskie – Raszewo – Kinno – Skurbaczewo – Piłka – OW Skorzęcin
Długość trasy: 28 km
Stopień trudności: trudna
Nawierzchnia: grunt, szuter, asfalt (44%)
Trudność na tej trasie sprawia głównie stan dróg, gdyż w znacznej części przebiega ona po drogach polnych i leśnych z niewielkimi odcinkami podjazdów. Bogata rzeźba terenu tworzy wiele urokliwych i malowniczych zakątków. Zabytki na tej trasie to kościół w stylu neoromańskim z 1851 r. w Ostrowitym Prymasowskim oraz dom o konstrukcji szachulcowej w tej samej ładnie położonej nad J. Ostrowickim miejscowości. W położonej wśród leśnych pagórków osadzie leśnej Piłka znajduje się stary młyn wodny. Tu, już na dobre, toczy swe wody wypływająca z Jez. Niedzięgiel Mała Noteć (niegdyś zwana Notecią Zachodnią – Kwieciszewicą).
Szlak czerwony – „Dookoła Jeziora Powidzkiego”
Przebieg szlaku: Orchowo Górne – Wólka Orchowska – Linówiec – Mlecze – Suszewo – Osówiec – Szydłówiec – „Gruby Dąb” – L. „Głucha Puszcza” – Gałczynek – Skurbaczewo – Piłka – Kinno – Słowikowo – Rękawczyn – Myślątkowo – Orchowo Dolne
Długość trasy: 50 km
Stopień trudności: łatwa
Nawierzchnia: asfalt (75%), szuter, grunt
Przebieg trasy przez wszystkie najbardziej atrakcyjne miejscowości wypoczynkowe położone nad jeziorem sprawia, że można ją rozpocząć w wielu miejscach. Warto skorzystać z możliwości poznawczych jakie stwarza i nie pominąć takich miejsc jak: widok ze skarpy w Przybrodzinie, okazałe dęby w Kosewie i widok na Zatokę Kosewską, pomnikowy dąb „Sokół” w parku ośrodka wypoczynkowego w Giewartowie, panorama jeziora od strony Kochowa oraz Zatoka Polanowska. Warto pamietać, że jadąc tą trasą dwukrotnie pokonujemy dawną granicę zaborów pruskiego i rosyjskiego. Pierwsze miejsce to dawne przejście graniczne z dość ciekawą zabudową, czekającą na zagospodarowanie. Drugie jest mniej widoczne – to najniższe miejsce drogi pokonującej małą dolinkę niewielkiego strumienia za Zdrojami.
Szlak czarny – „Cztery Jeziora”
Przebieg szlaku: Wilczogóra – Wilczyn – Mrówki – Świętne – Suszewo – Osówiec – Szydłówiec – Anastazewo – Tręby Stare – Zygmuntowo – Wilczyn – Wilczogóra
Długość trasy: 30 km
Stopień trudności: łatwa
Nawierzchnia: asfalt (65%), grunt, szuter
Trasa przebiega między czterema jeziorami położonymi w rynnie powidzko-ostrowskiej: Wilczyńskim, Kownackim, Suszewskim i Budzisławskim. Największą atrakcją na trasie jest Skansen Archeologiczny w Mrówkach a w nim zrekonstruowane grodzisko stożkowe z okresu średniowiecza. Tu, przy drodze dojazdowej, zlokalizowano miejsce odpoczynku. Nieco dalej, przed przesmykiem pomiędzy jeziorami Kownackim a Suszewskim, ścieżka dydaktyczna (biegnąca z plaży OSiR Wilczyn) prowadzi do grodziska z okresu kultury łużyckiej. Okazję na chwilę odpoczynku mamy na plaży OSiR Kleczew w Trębach Starych. Szczególnie, że najtrudniejszy odcinek tej trasy to dość piaszczysta droga polna przed tą miejscowością.
Szlak niebieski – „Trakt Orchowski”
Przebieg szlaku: Orchowo – Wólka Orchowska – Linówiec – Mlecze – Suszewo – Osówiec – Szydłówiec – „Gruby Dąb” – Głucha Puszcza – takingcialis.com Orchowo
Długość trasy: 26 km
Stopień trudności: Stopień trudności: łatwy
Nawierzchnia: asfalt (56%), grunt, szuter
Starując z Orchowa warto zboczyć nieco z trasy i odwiedzić najcenniejszy jego zabytek – drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z końca XVIII w. kryty gontem. Kolejnym zabytkiem na trasie też jest drewniany kościół. Malowniczo położony na wzgórzu kościół pw. św. Marcina jest nieco tylko starszy od orchowskiego, pochodzi z połowy XVIII w. W Mleczach ze szlakiem styka się szlak łącznikowy do Przyjezierza – popularnej, w tej części kraju, miejscowości wypoczynkowej. Dla osób spragnionych zgiełku – stąd to tylko 5,5 km. Dalej szlak prowadzi nad rynną jezior Kownackiego i Suszewskiego. Dalej odbijając od nich mijamy wieś z ciekawymi zabytkami – Osówiec. Zadaszone miejsce do odpoczynku czeka na nas dopiero przy „Grubym Dębie”, miejscu na granicy gmin Powidz i Orchowo. Stąd już tylko niecałe 7 km do Orchowa. Niestety, nie ma już miejsca ze zbiorami regionalnymi określanego jako „Leśniczówka Głucha Puszcza”.
„Leśna Pętla Zachodnia”
Przebieg szlaku: Piłka – Skorzęcin-Plaża – Skorzecin – Piłka
Długość trasy: 16 km
Stopień trudności: łatwy
Nawierzchnia: grunt, kostka betonowa (5%)
Trasa wytyczona przez leśników z myślą głównie o turystach wypoczywających w OW Skorzęcin. Po drodze ładny „przekrój” skorzęcińskich lasów i urocza leśna dolinka przy Piłce.
„Leśna Pętla Wschodnia”
Przebieg szlaku: Wylatkowo – Zielątkowo -„Gruby Dąb” – Smolniki Powidzkie – Hutka – Wylatkowo
Długość trasy: 16 km
Stopień trudności: łatwy
Nawierzchnia: grunt, asfalt (7%)
W upalny dzień nie chcąc rezygnować z dawki rowerowych zmagań warto skorzystać z tej leśnej trasy. Ocieniona leśna droga, lekko pofałdowany teren sprawiają iż można znaleźć tu wytchnienie w cieplejsze dni a zwiększając tempo, zażyć porcji sportowych wrażeń. Po drodze pomnikowy „Gruby Dąb” rosnący w sercu Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Przy nim miejsce odpoczynku.
Oznakowanie
Białe kwadraty, na nich dwa pełne kółka w kolorze danego szlaku, w razie potrzeby pod spodem strzałka.
Źródła:
„JEZIORO POWIDZKIE WCZORAJ I DZIŚ”, Bogumił Nowak, 2019
Szlaki w Wielkopolsce wschodniej